اس پی اف SPF چیست؟ + بهترین اس پی اف برای ضدآفتاب

اس پی اف SPF مناسب پوست چیست

اس پی اف SPF چیست و میزان مقدار مناسب آن در کرم های ضد آفتاب چقدر باید باشد؟ لازم است بدانید که استعمال کرم ضد آفتاب مناسب که دارای SPF مناسب باشد یکی از مهمترین بخش های آن است. چرا که میزان SPF موجود درضد آفتاب ها متفاوت بوده که افراد میزان اثر گذاری آنها را نمیدانند.

در این مطلب با توضیح انواع تایپ های پوستی، میزان SPF مورد نیاز در محصولات ضد آفتاب، انواع محافظ پوست در برابر اشعه خورشید از جمله اسپری، ژل و کرم آنها را معرفی نموده و بهترین محصول را که مناسب پوست شما باشد به شما معرفی می نماییم.

چرا ضد آفتاب بزنیم؟

پوست ما از مهمترین اعضای بدن ماست و به عنوان اصلی ترین پوشش ما شناخته می شود. بسیاری از مردم تصور دارند که استفاده از کرم ضد آفتاب تنها زمانی که خورشید مستقیم می تابد یا هوا گرم و آفتابی است مورد نیاز است. اما باید بدانید ضد آفتاب در همه شرایط حتی زمستان یا در معرض نورهای مصنوعی نیز مورد نیاز است.

خرید بهترین ضدآفتاب رنگی، معمولی، درمانی و کرم پودری

انواع اس پی اف SPF

اس پی اف Spf چیست؟

کلمه اس پی اف spf به معنای محافظت از پوست در برابر نور خورشید می باشد. میزان SPF موجود در ضد آفتاب که همیشه روی بسته بندی آن هم نوشته شده است، نشان دهنده مدت زمان برخورد اشعه ها ماورا بنفش خورشید با پوست می باشد.

این اشعه ها که در دو نوع UVA و UVB شناخته می شوند، سبب آسیب های شدیدی به پوست شده و می تواند سبب پیری افرادشود.

  • UVA افتادگی پوست، پیری، چین و چروک از دسته عوارض این  اشعه بوده و از نور ساطع آفتاب حاصل می گرد.    
  • UVB عوارض ناشی از این اشعه می تواند با نفوذ به لایه های عمیق پوست سبب پیری و سرطان پوست شده و سلول های پوست را دچار تخریب کند.

انواع اس پی اف spf

SPF اس پی اف دارای انواع مختلف است. میزان کم یا زیاد بودن این عدد می تواند میزان پوشش دهی پوست شما در برابر آفتاب و اشعه های مضر نور خورشید را نشان دهد. در ادامه با برخی از انواع این اعداد آشنا خواهیم شد.

SPF15 

 ضد آفتاب های دارای SPF 15 نمیتوانند به خوبی از پوست شما محافظت نمایند. تنها مزیت این محصولات جلوگیری نمودن از سوختگی پوست شناخته می شود اما مصرف روزانه یا مدام آنها به منظور محافظت پیشنهاد نمی شود.همچنین استعمال این ضد آفتاب زمانی که در مدت طولانی در برابر اشعه نیستید یا قصد آرایش دارید مناسب است.

Spf 30

مقدار SPF30  در انواع ضد آفتاب ها میزان مناسب و مورد تایید بوده که می تواند تا ۹۷ درصد از اشعه های مضر که به پوست برخورد می کنند محافظت می نماید. البته استعمال انواع ضد آفتاب ها در هر ۲ساعت یکبار واجب بوده و عدم تمدید آن نمی تواند به خوبی از پوست محافظت نماید. همچنین این مقدار SPF  می تواند در برابر انواع آسیب های پوستی چون پیری، لک و آفتاب سوختگی محافظت کرده و پوست را جوان و شاداب نگه دارد.

خرید ضد آفتاب کرم پودری SPF 30 ژوت Jute

ضد آفتاب کرم پودری پوست چرب ژت

Spf 50

همانطور که گفته شد میزان زیاد یا کم بودن این عدد می تواند نشان دهنده میزان محافظت از پوست باشد. اما ۳۰ عدد مورد تایید بوده و استفاده از آن کفایت می کند. اما میزان SPF50  که توسط پزشکان تجویز میگردد، مناسب افراد دارای پوست حساس بوده که می تواند تا ۹۸  درصد  از پوست در برابر اشعه ها محافظت نماید. افراد دارای پوست بسیار حساس یا افراد دارای پوست آفتاب سوخته به راحتی می توانند از این محصولات استفاده نمایند.

انواع ضد آقتاب

ضد آفتاب ها به طور کلی در انواع مختلفی با توجه به نیاز تایپ های پوستی تولید می شوند. ژل، لوسیون، کرم و انواع اسپری در قالب ضد آفتاب وجود دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید. 

  • ژل ضد آفتاب: ژل های ضد آفتاب محصولاتی بسیار سبک و ژل مانند می باشند که بر پایه آب تشکیل می شوند. علاوه بر آن این ژل ها به راحتی بر روی پوست پخش شده و جذب آن می شوند. یکی از مزایای استفاده از ژل ضد آفتاب عدم باقی ماندن جای لک ناشی از ژل می باشد. همچنین این ژل ها مناسب پوست های چرب، پر آکنه می باشد و از سنگین شدن پوست جلوگیری می نماید.
  • اسپری ضد آفتاب: اسپری ها یمحافظت از آفتاب یکی از گزینه های مناسبی هستند که می توانید در یک لحظه در فضاییی که هستید از آن بهره ببرید. نحوه استفاده آسان و سریع این محصولات آنها را به یکی از بهترین نوع ضد آفتاب ها تبدیل نموده است.

انواع تایپ های پوست

پوست افراد  با توجه به عوامل مختلف دارای تایپ هایی چون چرب، خشک و مختلط می باشد. هرکدام از این تایپ های پوستی دارای نشانه هایی هستند که افراد برای محافظت از آنها نیازمند رعایت برخی نکات نی باشند. برای مثال افراد داری پوست چرب نباید از کرم های چرب استفاده نمایند. بنابراین استفاده از اسپری یا ژل های ضد آفتاب می توانند مناسب باشند. چرا که از بروز جوش و آکنه جلوگیری می نمایند.

پوست تیره ضد آفتاب نمی خواهد؟

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد در مقابل پوست های در انجام می دهند این است که پوست های تیره نیازی به ضد آفتاب نیازی ندارند. این یک تصور اشتباه است و همه تایپ های پوستی نیازمند ضد آفتاب می باشند. البته این نکته را به یاد داشته باشید، افراد دارای پوست های روشن بهتر است از ضد آفتاب های دارای SPF بالاتر از ۳۰ استفاده نمایند تا آفتاب سوختگی یا آسیب به آنها وارد نشود.

ضد آفتاب کودکان 

کودکان نیز به همان مقدار که بزرگسالان به ضد آفتاب نیاز دارند نیازمند هستند. البته بهتر است بدانید ضد آفتاب های SPF 50 اس پی اف و مخصوص کودکان گزینه مناسب تری است. چرا که کودکان دارای پوستی بسیار حساس بوده و بیشتر در معرض آفتاب سوختگی هستند.

نحوه استفاده از ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب نیازمند رعایت برخی نکات است تا افراد نتیجه بهتری از آن دریافت نمایند. برای مثال ۳۰ دقیقه  قبل از خارج شدن از منزل و قرار گیری در برابر اشعه های آفتاب از ضد آفتاب استفاده نمایید تا قدرت جذب و کارایی آن افزایش یافته و تاثیر بهتری بگذارد.

همچنین زمان اثر گذاری این محصولات بین ۸۰ تا ۱۰۰ دقیقه می باشد که به همین منظور توصیه می شود که هر ۲ساعت یکبار تمدید گردد. 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

تماس واتساپ دانلود اپلیکیشن