هایفو و هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی چیست؟

در هایفوتراپی از “امواج اولتراسوند کانونی شدت یافته” برای هدف قرار دادن ۳ لایه مختلف پوست استفاده می‌شود.

سیستم عضلانی اپونوروتیک سطحی (SMAS)

این همان لایه از بافت پوست است که جراحان پلاستیک در عمل لیفت و کشیدن پوست صورت آن را کشیده و فشرده می‌سازند. انرژی هایفوتراپی با گرم کردن پوست و تحریک آن برای تولید کلاژن و الاستین، موجب سفت کردن پوست زیرین می‌شود. این عمل باعث لیفت فوری پوست می‌گردد. به دلیل تدوام تشکیل کلاژن، بهبود پوست همچنان در طی ۲-۳ ماه بعدی ادامه خواهد داشت.

لایه درم تحتانی ( که در بالای لایه SMAS قرار دارد)

هایفوتراپی با بازسازی کلاژن و الاستین، موجب بهبود چین و چروک و لیفت پوست و جوانسازی دست خواهد شد.

لایه درم فوقانی

تولید کلاژن و الاستین در این لایه موجب بهبود چین و چروک و بسته شدن منافذ پوست می‌گردد. خاصیت کشسانی و ناهمواری بافت پوست نیز بهبود خواهد یافت.

هایفو صورت

هایفو ازانرژی التراسوند جهت تولید کلاژن در ناحیه میانی پوست(درم) وهمچنین منقبض کردن فاسیای عضلات صورت کمک می گیرد. انقباض فاسیای عضلات پوست به لیفت سریع پوست صورت کمک میکند. کلاژن سازی ناشی از اولتراسوندباعث جوان سازی پوست ۲ تا ۶ ماه بعد می شود.

اصولاارزش واهمیت هایفوتراپی در ویژگی منحصربه فرد است که سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می ماند .علت این پدید اینست که انرژی این امواج آنچنان بالانیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شوند، اما وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی نمود وکانونی شوند میتوانند اثر یکدیگر را تشدید وتقویت نمایند و کانونی شدن امواج اولتراسوند در عمق ۱.۵ تا ۴.۵ میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ۶۵ تا ۷۰ میگردد واین حرارت باعث منعقد شدن الیاف کلاژن وسلولهای موجود در آن نقطه می شود .

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی کاندید مناسب برای هایفوتراپی هستند که به نظر می‌رسد (و یا اغلب احساس می‌شود) که سفتی و استحکام پوست آنها کاهش یافته است. به عنوان مثال، افتادگی خط ابرو و یا افتادگی پوست پلک، اغلب اولین نشانه “پیری” پوست است. اگرچه هایفوتراپی با التراسونیک نتایج عمل جراحی را مضاعف نمی‌سازد، اما ثابت شده است که یک جایگزین قابل توجه برای کسانی است که تمایلی برای جراحی ندارند.

کاربردهای هایفو‌تراپی

هایفوتراپی می‌تواند در بخش‌های مختلف صورت (پیشانی، گردن، بالا و پایین صورت) انجام ‌شود.

هایفوتراپی همچنین یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی برای کاهش چربی است. هایفوتراپی با متمرکز کردن انرژی در لایه‌های چربی، منجر به نکروز سلولهای چربی ناشی از حرارت می‌شود.

این عمل به طور انتخابی موجب حذف سلول‌های چربی در مناطق مشکل ساز می‌شود.

محل‌های مناسب برای انجام هایفوتراپی

 • چین و چروک پیشانی
 • افتادگی ابرو (لیفت ابرو)
 • خطوط پنجه کلاغی (خطوط ریز دور چشم)
 • خطوط نازولابیال (خطوط خنده)
 • لیفت صورت
 • شلی پوست
 • خطوط ریز و چین و چروک
 • خطوط آرواره‎‌ها
 • خطوط مبهم فک (ایجاد شکل V صورت)
 •  غبغب
 • منافذ بزرگ پوست
 • کشسانی و ناهمواری بافت پوست
 • خطوط گردن

 

ویژگی های دستگاه جوانسازی هایفو اولترا

لیفتینگ و جوان سازی پوست با ماندگاری بالا تنها در یک جلسه با دستگاه هایفو اولترا

» دارای ۳ کارتریج در عمق های ۱٫۵ و ۳ و ۴٫۵ میلی متر برای صورت و گردن

» دارای ۲ کارتریج ویژه لاغری در عمق های ۸ و ۱۳ میلی متری به صورت آپشنال

» بدون نیاز به جراحی

» بدون ایجاد کبودی و خونریزی

» بدون نیاز به بی حسی موضعی

» بدون نیاز به بستری (به صورت سرپایی انجام می گیرد)

» روشی بی خط و کاملا ایمن

» استفاده از امواج کاملا بی خطر اولتراسوند (امواج صوتی)

» بدون ایجاد هیچگونه عوارض پوستی مانند لک و زخم

» عدم آسیب رسانی به بافت های محیطی

» عدم ایجاد آسیب در اپیدرم

» مجهز به پروب تصویربرداری بسیار دقیق

» عدم نیاز به استراحت و مراقبت های خاص

» قابلیت درمان انواع تیپ های پوستی (روشن تا تیره)

» اثر ماندگاری بالا تا حدود ۲ سال

» امکان لیفتینگ و جوان سازی پوست تنها با یک جلسه

» رعایت اصول آرگونومیک در طراحی دستگاه و هندپیس جهت افزایش ایمنی و حفاظت از پزشک و بیمار

 

مزایای هایفوتراپی

 • -بدون جراحی می باشد در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی و … را ندارد.
 • فقط در یک جلسه انجام می شود.
 • نتایج ماندگار دارد.
 • درد ندارد. (چون درد غیر تحملی ندارد پس حتی نیاز به بی حسی موضعی هم ندارد)
 • نیاز به بستری ندارد. (بصورت سرپایی انجام می شود)
 • روشی بی خطر و ایمن برای انسان می باشد، چون هیچ نوع اشعه ای ندارد یعنی هایفو (HIFU) دقیقا مثل سونوگرافی با امواج صوتی اولتراسوند عمل می کند که کاملا بی خطر است.
 • هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و … روی پوست ایجاد نمی کند.

میزان تهاجمی بودن و زمان ریکاوری در هایفو

پس از جلسه درمان، شما بلافاصله قادر به بازگشت به فعالیت‌های عادی خود خواهید بود و نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی نخواهید داشت. عوارض هایفوتراپی بسیار ناچیز است. پوست شما ممکن است کمی بعد از درمان، قرمز به نظر برسد، اما هر گونه آثار قرمزی باید در عرض چند ساعت ناپدید شود. تورم خفیف برای چند روز بعد از عمل و یا گزگز / حساسیت به لمس، برای چند روز تا چند هفته بعد از عمل، بعنوان عوارض هایفو چندان دور از انتظار نیست، اما این حالات به طور معمول، موقتی و ملایم هستند

میزان ماندگاری هایفو

ماندگاری و میزان اثربخشی هایفوتراپی به عواملی زیادی بستگی دارد. مواردی مانند سن، میزان افتادگی پوست، سلامت عمومی، سبک زندگی، رژیم غذایی و مقدار رشته‌های کلاژن موجود در پوست می‌توانند ماندگاری و میزان اثرات درمانی را کاهش یا افزایش دهند. حداقل تا ۶ ماه و حداکثر تا ۳ سال بعد از هایفوتراپی نتایج قابل مشاهده است.

چه زمان نتایج هایفو مشهود است؟

دقیقا درست بلافاصله بعد از اتمام جلسه ی هایفوتراپی، شخص به طور واضح و مشهود لیفت صورت خود را حس می کند که به این اثرات، نتایج سریع الاثر هایفوتراپی می گویند. اما هایفو علاوه بر این نتایج سریع الاثر، نتایج دیررسی هم دارد. نتایج تاخیری هایفوتراپی تا حدود ۳ ماه ادامه دارد و تا ۶ ماه بعد کامل می شود.

تعداد جلسات هایفوتراپی

فقط یک جلسه برای افرادی که شلی وافتادگی خفیف تا متوسط دارند کافیست . ولی اگر فردی تمایل دارد که بدلیل شلی بیشترهایفوتراپی را تکرار کند می تواند بعد از ۶ماه یک جلسه دیگر هایفوتراپی انجام دهد.

عوارض جانبی هایفوتراپی

بزرگترین افتخار تکنولوژی هایفو (HIFU) این است که بدون اینکه هیچ آسیبی و عارضه ای مثل لک و زخم و … در سطح پوست ایجاد کند تنها روی لایه های زیرین پوست تاثیر می گذارد و باعث لیفت صورت و جوانسازی و افزایش قوام پوست می شود.

چه کسانی نمی توانند ازروش ( HIFU ) هایفو استفاده کنند ؟
۱- خانمهای باردار
۲- داشتن زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان
۳- وجود پروتز فلزی یا استنت قلبى
۴- بیماران صرعی

 

روشهای درمانی تکنولوژی هایفو و یا هایفوتراپی

معمولا تمام مراجعه کنندگان برای جوان‌سازی پوست با توجه به سن و استرسی که داشته اند از چند مورد در خصوص پوست صورت، گردن و دست خود شکایت می کنند که این مشکلات با هایفو قابل رفع می‌باشد.

 • شلی و افتادگی پوست
 • شلی و افتادگی عضلات صورت
 • چین و چروک پوست صورت، گردن و دست

تکنولوژی هایفو روشی است که از امواج ماورای صوت استفاده می‌کند. در روش هایفو با تمرکز برای لایه های داخلی و ایجاد گرمای شدید باعث تخریب هوشیارانه منطقه ای می شود. پس در روش هایفو با ایجاد امواج آلتراسوند بر روی یک نقطه مشخص و بسیار کوچک گرمای شدیدی ایجاد می‌شود.

اگر شما برای مدت طولانی کاغذی را در معرض نور شدید خورشید قرار دهید شاید اتفاقی نیفتد اما اگر با یک ذره بین این نور را در نقطه ای کوچک متمرکز کنیم فورا کاغذ آتش می گیرد. روش هایفو نیز همین کار را انجام می دهد. یعنی در نقطه تمرکز حرارت بالا می رود اما در نقاط کناری هیچ گرمایی ایجاد نمی شود و آسیبی نمی بینند. پس تنها نقاطی که می خواهیم تخریب می شوند و به نقاط دیگر بافت آسیبی وارد نمی شود.

که در روش جوان سازی پوست بدن بافت آسیب دیده را ترمیم می کند و پوست جدید و جوان جای پوست فرسوده و پیر قبلی جایگزین می گردد.

زمان اثر گذاری هایفو بر پوست

در روش هایفوتراپی به خاطر آنکه سلول‌های داخلی پوست را وادار به جوان سازی می کنند . شما اثر واقعی درمان را حدود بعد از دو ماه مشاهده خواهید کرد.

محصولات مرتبط با هایفو تراپی :

 

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*