تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ در چیست؟

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

امروزه با توجه به پیشرفت های بسیاری که در زمینه زیبایی رخ داده است، روش های مختلفی جهت جوانسازی و مراقبت از پوست توسط سازمان انجمن پزشکی ارائه شده است. میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ از جمله راهکارهای نوین در زمینه جوانسازی پوست هستند که به علت غیر تهاجمی بودن و بدون انجام عمل جراحی، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. در این دو روش تمامی مشکلات و عوارض پوست نظیر جای جوش و آکنه، چین و چروک، افتادگی و حتی کدری و تیرگی پوست درمان می‌شود. اما سوالی که برای این افراد پیش می‌آید این است که تفاوت میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ چیست؟ در ادامه به تفاوت این دو روش پرداخته ایم.

میکرودرم ابریژن چیست

 به نقل از healthline میکرودرم ابریژن روشی کم تهاجمی است که جهت بازسازی رنگ و بافت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقاله میکرودرم چیست به صورت کاملا مفصل در مورد میکرودرم، فواید و عوارض و همچنین هزینه و تعداد جلسات آن توضیح داده شده است. اگر می‌خواهید بدانید که کاندیدای مناسبی برای انجام این روش درمانی هستید یا خیر بدون شک خواندن این مقاله خالی از لطف نمی‌باشد. در این روش از یک اپلیکاتور مخصوص توسط کریستال های خاصی که دارد، روی پوست خراش هایی ایجاد می‌کنند. پس از ایجاد خراش، توسط یک دستگاه که حالت مکش دارد، کریستال های باقی مانده را از روی پوست جمع آوری میکند. مکش ایجاد شده علاوه بر افزایش گردش خون و تحریک پوست به کلاژن سازی، موجب ترمیم و بهبود بافت پوست می‌شود. نتایج حاصل از میکرودرم تا حدودی شبیه به میکرونیدلینگ می باشد اما در واقع این دو تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند که در ادامه راجع به آن توضیح داده‌ایم.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

کاربرد میکرودرم ابریژن و فواید آن

این روش میکرودرمی به کسانی که از کدر بودن و ناهمگون بودن رنگ پوستشان (هیپرپیگمانتاسیون) و همچنین افرادی که دچار لکه های ناشی از آفتاب سوختگی (ملاسما) و لکه های ناشی از افزایش سن رنج میبرند؛ پیشنهاد می‌شود. این روش کابرد و فواید بسیاری دارد که چند مورد آن را ذکر کردیم:

 • یکدست کردن و بهبود رنگ پوست
 • از بین بردن جای جوش و آکنه
 • درمان و بهبود آکنه و جوش ها
 • رفع جای آفتاب سوختگی و ملاسما
 • درمان و بهبود منافذ پوست
 • رفع چین و چروک پوست
 • افزایش انعطاف و استحکام پوست
 • از بین بردن لک ها و ترک های ناشی از بارداری

عوارض و معایب میکرودرم

این روش به علت اینکه بدون درد و غیرتهاجمی است، اگر در توسط پزشک مجرب و در مرکز معتبر انجام شود، عوارض جانبی از جمله التهاب، تورم و قرمزی خفیفی دارد که ظرف چند ساعت از بین می‌رود. توجه داشته باشید که معایب این روش این است که برای افراد با اگزمای شدید و پوست هایی که دچار آکنه های شدید هستند مناسب نیست. لازم به ذکر است که جهت حصول نتیجه می بایست چند جلسه درمان را با فواصل مناسب انجام دهید.

میکرونیدلینگ چیست

یکی دیگر از روش های زیبایی و مراقبتی پوست، میکرونیدلینگ می‌باشد که در آن توسط دستگاهی که دارای سوزن های ریز می باشد، بر روی پوست خراش ایجاد می‌شود بدین صورت که این سوزن ها به لایه دوم پوست که درم نام دارد، نفوذ می‌کند. این سوزن ها با آسیبی که در بافت پوست ایجاد می‌کنند، موجب ساخت کلاژن و در نتیجه بهبود بافت پوست می‌شوند. در واقع این خراش ها پوست را برای دریافت مواد مغذی آماده می‌کند. این روش علاوه بر تحریک کلاژن سازی، الاستین سازی پوست را تحریک کرده که هردو رشته های پروتئینی هستند که موجب جوانسازی و استحکام پوست می‌شوند.

تفاوت میکرودرم با میکرونیدلینگ

کاربرد و مزایای میکرونیدلینگ

در این روش که پوست تحریک به کلاژن سازی و الاستین سازی جهت جوانسازی و بهبود بافت پوست می‌شود اثرات و کاربردهای بسیاری دارد:

 • کمک به روشن و شفاف شدن پوست
 • کمک به قطع ریزش مو
 • از بین بردن تیرگی و رفع کدری پوست
 • رفع جای جوش و آکنه
 • درمان جای اسکار، جراحت و سوختگی
 • کمک به رفع و درمان چین و چروک سطحی پوست

عوارض و معایب میکرونیدلینگ

از آن جهت که میکرونیدلینگ بدون جراحی و بدون بیهوشی انجام می‌شود عوارض شدیدی ندارد. همچنین اگر این روش توسط متخصص و در مراکز زیبایی معتبر انجام شود، کمترین عوارض را دارد. این روش معایب و عوارض بسیار کمی دارد که در زیر به آن اشاره شده است:

 • ورم خفیف پوست
 • سوزش و قرمزی
 • حساس شدن پوست به صورت موقت
 • امکان تیرگی و عفونت بر اثر فشار نامناسب که اگر توسط افراد مبتدی و غیر متخصص انجام شود؛ نمایان می‌گردد.

تفاوت های میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ

در مطالب فوق نحوه انجام دو روش را شرح دادیم همانطور که گفته شد، علاوه بر اینکه تفاوت هایی در نحوه عملکرد و چگونگی انجام میکرودرم و میکرونیدلینگ وجود دارد، به طور کلی نیز تفاوت های دیگری نیز با یکدیگر دارند. در واقع در روش میکرودرم پوست لایه برداری شده و روشی برای پاکسازی و جوانسازی پوست است. برخلاف میکرودرم ابریژن، عمل جوانسازی در میکرونیدلینگ در مدت زمان طولانی تر با تحریک الاستین و کلاژن پوست و بدون هیچ گونه لایه برداری پوست انجام می‌شود. به همین دلیل نتایج حاصل از میکرودرم سریعتر نمایان می‌شود.

علاوه بر این روش میکرونیدلینگ تهاجمی‌تر از میکرودرم بوده چرا که در لایه های اولیه و ثانویه پوست جراحت ایجاد کرده و بافت پوست را تخریب می‌کند. در صورتی که در روش میکرودرم تنها توسط کریستال‌هایی، خراش های ریز و سطحی بر روی پوست ایجاد می‌شود. به همین دلیل جهت دستیابی به نتیجه دلخواه، میکرودرم به تعداد جلسات بیشتر با فواصل زمانی کوتاه تر نیاز دارد.

از دیگر تفاوت های میکرودرم ابریژن با میکرونیدلینگ این است که در میکرونیدلینگ به علت جراحت عمیق تر، احساس درد به مراتب بیشتر از میکرودرم می باشد. به همین جهت در این روش از بی‌حسی استفاده می‌شود.

میکرونیدلینگ بهتره یا میکرودرم

در جواب این سوال که میکرونیدلینگ بهتره یا میکرودرم می‌بایست گفت: دوره نقاهت در هر دو روش کوتاه است، اما به دلیل تهاجمی تر بودن میکرونیدلینگ، می‌بایست مراقبت های ویژه ای بعد از آن نظیر استفاده از کمپرس سرد، داروهای آنتی باکتریال و پرهیز از برخی مواد غذای و ورزش انجام دهید. در صورتی که پس از انجام میکرودرم نیاز به مراقبت خاصی نمی‌باشد و در صورت احساس تورم و التهاب می‌بایست از کمپرس سرد استفاده کنید. در نهایت، باید بدانید میکرودرم ابریژن روش ایمن‌تری نسبت به میکرونیدلینگ است؛ چرا که میکرودرم روی لایه خارجی و میکرونیدلینگ بر روی لایه داخلی (لایه درم) پوست شما کار می‌کند.

محصولات مرتبط با میکرودرم و میکرونیدلینگ :

دیدگاه‌ها ۰

*
*

تماس واتساپ دانلود اپلیکیشن