تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ چیست؟

میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ هر دو از روش های جوانسازی صورت و رفع عوارض پوستی چون چین و چروک، افتادگی، تیرگی، جوش و جای جوش می باشند و امروزه توسط متقاضیان بسیاری مورد استقبال قرار می گیرند.

این دو لیزر زیبایی نتایج مشابه ای را ارائه می دهند؛ اما تفاوت های بسیاری با هم دارند. در ادامه مقاله تفاوت های این دو روش جوانسازی را بررسی خواهیم کرد.

میکرودرم ابریژن چیست

میکرودرم ابریژن روشی است که در آن با استفاده از کریستال های خاصی روی پوست خراش هایی ایجاد می شود. سپس با دستگاه ویژه ای نوعی مکش روی پوست انجام می شود که کریستال های باقی مانده روی پوست را جمع آوری می کند. این مکش همچنین باعث افزایش جریان خون و فعال شدن سلول های کلاژن ساز می شود و در نتیجه باعث بهبود وضعیت پوست می شود.

این روش برای از بین بردن انواع لک صورت، از بین بردن جوش و جای جوش، افزایش ضخامت پوست، درمان چروک های ظریف و روشن کردن پوست صورت کاربرد دارد.

مراقبت‌های بعد از میکرودرم

مراقبت‌هایی بعد از میکرودرم وجود دارد که باید انجام دهید:

 • سعی کنید در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. اگر مجبور شدید در آفتاب بیرون بروید حتما از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 • سعی کنید قبل از میکرودرم پوست خود را تمیز کنید و بعد از میکرودرم نیز به تمیزی پوست خود اهمیت دهید.
 • از مواد آرایشی در چند روز اول بعد از میکرودرم استفاده نکنید و بعد از چند روز از مواد آرایشی باکیفیت و مورد تایید پزشک استفاده کنید.
 • می‌توانید برای تسکین التهاب و سوزش از پمادهای ضد التهاب استفاده کنید.
 • از کمپرس یخ نیز می‌توانید برای کاهش سوزش پوست استفاده کنید اما توجه داشته باشید سرد شدن پوست روند ترمیم را کند می‌کند پس بهتر است زیاد از کمپرس سرد استفاده نکنید.
 • به پوست خود دست نزنید حتی اگر سوزش و خارش داشته باشید زیرا پوست شما نازک شده است. همچنین مواظب ضربه‌های احتمالی به پوست باشید.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید.
 • از شوینده مناسب برای شستشوی پوست خود استفاده کنید.
 • تغذیه مناسب داشته باشید و آب کافی بنوشید.

میکرونیدلینگ چیست

در روش میکرونیدلینگ، دستگاهی با سوزن های بسیار روی پوست قرار می گیرد. این سوزن ها همزمان به لایه دوم پوست که اصطلاحا به آن درم گفته می شود، وارد می شوند. این سوزن ها آسیب بافتی ایجاد می کنند و این آسیب بافتی سبب تحریک کلاژن سازی و در نتیجه بهبود بافت پوست می شود.

همچنین این روش الاستین سازی پوست را نیز تحریک می کند. الاستین و کلاژن رشته های پروتئینی هستند که باعث استحکام و جوانسازی پوست می شوند.

این روش برای از بین بردن چین و چروک های عمقی پوست، اسکار، سوختگی، خطوط و لک های پوستی، ریزش مو و تیرگی پوست قابل استفاده می باشد.

مواردی که می توان توسط میکرونیدلینگ درمان کرد

 1. چین و چروک پوست : با افزایش انتشار فاکتورهای رشد و افزایش تعداد و بازسازی رشته های کلاژن والاستین و ایجاد اثر سفت شدگی در میوفیبریل ها
 2. اسکار (جای زخم و جراحت) : با تخریب بافت اسکار و ایجاد فرایند طبیعی بهبود زخم و اسکار (سلول های سازنده ملانین)
 3. سوختگی : با تخریب بافت سوختگی و افزایش کلاژن سازی و تحریک فرآیند بهبود زخم
 4. استرچ مارک (ترک های پوستی) : از طریق کلاژن سازی بیشتر و بهبود تراکم اپیدرم
 5. ریزش مو : تقویت و تحریک فولیکول های مو با افزایش میزان مواد مغذی و خونرسانی
 6. تیرگی و لکه های تیره پوس : از طریق بازسازی کراتینوسیت ها(سلول های سطحی پوست) و متعاقبا افزایش عوامل روشن کننده پوست

  مراقبت‌های بعد از میکرونیدلینگ

  برای گرفتن نتیجه بهتر از درمان میکرونیدلینگ و کاهش عوارض بهتر است مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

  • چند ماه قبل از شروع درمان از مصرف داروهای راکوتان اجتناب کنید.
  • قبل از درمان لایه برداری انجام ندهید.
  • قبل از درمان از مصرف کرم‌ها و مواد موضعی که ممکن است باعث بروز حساسیت شوند اجتناب کنید.
  • ۳ روز قبل از میکرونیدلینگ از مصرف داروهای ضد التهاب خودداری کنید.
  • از قرار گرفتن در آفتاب و انجام لیزر در ناحیه درمان خوددداری کنید.
  • تا ۲ هفته از آفتاب دوری کنید و بعد از ۲ هفته حتما از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
  • تغذیه خوبی داشته باشید و برای افزایش سرعت ترمیم پوست مصرف شکر و لبنیات را کاهش دهید.

تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ چیست؟

درگیری عارضه‌های پوستی مانند چروک، آکنه و یا لکه‌های پوستی می‌تواند برای هرکسی ناراحت‌کننده باشد. در این مقاله قرار است در مورد دو روش درمانی صحبت کنیم که می‌تواند شما را از شر مشکلات پوستی خلاص کند. تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان به دکتر زیبایی، در مورد تفاوت میان میکرودرم و میکرونیدلینگ سوال می‌پرسند. در حالی که هر دوی این روش‌ها برای بازسازی سلول‌های پوستی به کار می‌روند، تفاوت‌های واضحی بین این دو شیوه درمانی وجود دارد.

 

مقایسه روش درمانی میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ

به طور کلی، میکرودرم ابریژن یک روش لایه برداری برای از بین بردن لکه‌ها، علائم اولیه چروک و منافذ باز پوست است. در حالی که میکرونیدلینگ نوعی روش درمانی است که با استفاده از سوزن‌های ریز، برای جوان‌سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. میکرونیدلینگ معمولا برای بهبود جای زخم، لکه‌های پوستی و منافذ بزرگ پوست به کار گرفته می‌شود.

جالب است بدانید شما در خانه یا محیط‌هایی مثل سالن‌های زیبایی و اسپا هم می‌توانید خدمات میکرودرم را دریافت کنید؛ اما میکرونیدلینگ حتما باید تحت نظر دکتر پوست انجام شود. البته فراموش نکنید دستگاه‌های میکرودرم خانگی، تاثیر بسیار کمتری نسبت به خدماتی که دکتر زیبایی ارائه می‌دهد، دارند.

در ادامه بیشتر راجع به هر یک از روش‌ها و تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ به عنوان روش‌های درمانی پوست آسیب دیده، خواهیم پرداخت.

 

 

 

بعد از میکرونیدلینگ ممکن است بعد از چند هفته یا حتی چند ماه، تغییر محسوسی مشاهده نکنید. بروز چنین اتفاقی به این دلیل است که تولید کلاژن، ممکن است بین ۳ تا ۶ ماه پس از پایان درمان شما طول بکشد. همچنین بهتر است پس از درمان به روش میکرونیدلینگ، از سرم‌های پوستی دارای ویتامین A، E و C استفاده کنید.

 

کدام روش درد بیشتری به همراه دارد؟

قبل از هر چیزی لازم است بدانید حساسیت به درد، در افراد گوناگون به یک اندازه نیست. همچنین هنگامی که تحت درمان با روش میکرونیدلینگ هستید، عمق سوزن مورد استفاده می‌تواند در میزان درد شما موثر باشد. برای کاهش هرگونه ناراحتی که ممکن است در طول این درمان به آن دچار شوید، می‌توانید قبل از شروع از کرم‌های بی‌حس‌کننده استفاده کنید.

به طور کلی، میکرودرم باعث ایجاد درد نمی‌شود. احساسی که در هنگام انجام میکرودرم خواهید داشت، تنها یک مکش ضعیف روی سطح پوست خواهد بود.

از کدام روش می‌توان به عنوان درمان خانگی استفاده کرد؟

همان‌طور که پیش از این گفتیم، میکرودرم تنها یک لایه نازک از سلول‌های مرده و آسیب‌دیده سطح پوست را از بین می‌برد. درست به همین خاطر، با استفاده از دستگاه‌های خانگی میکرودرم نیز می‌توانید به نتایجی مشابه درمان توسط دکتر پوست، دست پیدا کنید. با این حال در مقایسه با روش خانگی، درمانی که در کلینیک صورت می‌گیرد اثربخشی به مراتب بیشتری دارد.

توجه داشته باشید که روش‌های میکرونیدلینگ خانگی به اندازه کافی ایمن و کارآمد نیستند. سوزن‌های ریزی که در میکرونیدلینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، بعد از چند بار استفاده کارایی اولیه خودشان را از دست می‌دهد. همچنین استفاده اشتباه از دستگاه میکرونیدلینگ خانگی، به دلیل قرارگیری سوزن‌های دستگاه در زیر پوست، می‌تواند باعث خونریزی، کبودی و حتی زخم‌های پوستی شود.

آیا ممکن است هنگام میکرودرم یا میکرونیدلینگ دچار خونریزی شویم؟

در هنگام درمان با روش میکرودرم ابریژن، احتمال خونریزی وجود ندارد.

در برخی شرایط، بیمارانی که از روش میکرونیدلینگ استفاده می‌کنند، ممکن است دچار خونریزی شوند. این اتفاق معمولا برای افرادی رخ می‌دهد که دارای اسکار آکنه شدید و یا استرچ‌مارک هستند. همچنین گاهی افزایش عمق سوزن در پوست هم می‌تواند باعث بروز خونریزی شود.

بهتر است بدانید در تمام این موارد شما دچار خونریزی کمی خواهید شد. اگر پس از درمان، خونریزی جزیی داشته باشید؛ دکتر پوست با مراقبت‌های بعدی اطمینان حاصل می‌کند که پوست شما بهبود یافته و احساس راحتی دارید.

عوارض جانبی استفاده از میکرودرم و میکرونیدلینگ چیست؟

میکرودرم ابریژن یک روش پوستی غیرتهاجمی و بدون درد است؛ اما گاهی می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی مانند قرمزی و سوزش خفیف پوست شود. همچنین از عوارض کمتر شایع میکرودرم، می‌توان به مواردی مانند خونریزی، عفونت و ایجاد جوش‌های جدید اشاره کرد.

بعد از تحت درمان قرارگرفتن به روش میکرونیدلینگ، ممکن است چند روز طول بکشد تا پوست شما به حال عادی برگردد. همچنین ممکن است عوارضی مانند قرمزی، تورم وخونریزی را تجربه کنید. همچنین ایجاد کبودی و جوش‌های جدید، از عوارض کمتر شایع در میان افراد تحت درمان است.

 

آیا همه می‌توانند از روش‌های میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ استفاده کنند؟

دکتر پوست معمولا روش میکرودرم ابریژن را به افرادی که آکنه فعال دارند، توصیه نمی‌کند. چرا که این کار می‌تواند باعث پخش این عارضه در سراسر صورت شود. به غیر از این، هیچ محدودیتی برای استفاده از میکرودرم وجود ندارد.

در خصوص روش میکرونیدلینگ، دکتر زیبایی معمولا این درمان را به افراد باردار یا شیرده توصیه نمی‌کند.

نبایدهای پس از میکرونیدلینگ و میکرودرم

برای این که پس از میکرونیدلینگ و میکرودرم، محیط مناسبی برای التیام پوست فراهم شود، توصیههای زیر را جدی بگیرید:

 • حداقل تا دو ساعت بعد از درمان از آلفا هیدروکسی اسیدها، بتا هیدروکسی اسید، رتینول (ویتامین آ)، ویتامین ث (در فرمولاسیونهای با pH پایین) یا هر مادهای که به عنوان فرآورده “فعال” مراقبت از پوست در نظر گرفته میشود، استفاده نکنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. حمام آفتاب بعد از درمان ممنوع است.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از درمان شنا نکنید.
 • هر گونه ورزش یا فعالیت بدنی سنگین تا ۲۴ ساعت بعد از درمان ممنوع است. تعریق و محیط باشگاه که مملو از باکتری است، برای پوست در حال التیام مضر است و ممکن است باعث بروز واکنشهای شدید شود.
 • به صورتتان دست نزنید.
 • از استحمام با آب داغ یا دراز کشیدن در وان و خیس کردن پوست خودداری کنید.
 • از پاک کنندههای قوی استفاده نکنید.
 • از داروهای ضدجوش و آکنه استفاده نکنید.
 • از مصرف مرطوب کنندههای معطر خودداری کنید.
 • آرایش نکنید.
 • از کرمها یا لایهبردارهای شیمیایی استفاده نکنید.

۳ نکته پایانی که باید به خاطر داشته باشید:

 1. میکرودرم ابریژن یک روش تهاجمی نیست. اما در روش میکرونیدلینگ به دلیل استفاده از سوزن‌ها، ممکن است در حین درمان دچار خونریزی شوید.
 2. میکرودرم ابریژن بیشتر برای پوست‌هایی که شادابی خودشان را از دست داده‌اند و جوش‌های سرسیاه دارند مناسب است. در حالی که میکرونیدلینگ معمولا برای درمان اسکار آکنه یا همان جای جوش، استرچ‌مارک‌ها و خطوط چین و چروک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. میکرودرم ابریژن با استفاده از فناوری خلا و کریستال و به واسطه لایه‌برداری عمیق، پوست شما را از بین می‌برد. اما میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن‌های ریز، پوست شما را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. در نهایت چنین کاری باعث افزایش استحکام پوست شما خواهد شد.

در پایان، لازم است بدانید میکرودرم ابریژن روش ایمن‌تری نسبت به میکرونیدلینگ است؛ چرا که میکرودرم روی لایه خارجی و میکرونیدلینگ زیر پوست شما کار می‌کند

محصولات مرتبط با میکرودرم و میکرونیدلینگ :

دیدگاه‌ها ۰

*
*